İtalya’da mafyaya darbe « Sıradaki Haber

15 Temmuz 2024 - 05:07

İtalya’da mafyaya darbe

FBI’ın da katıldığı ortak operasyonda gözaltına alınanlar arasında, Palermo vilayetine bağlı Torretta kentinin Belediye Başkanı Salvatore Gambino da var.

İtalya’da mafyaya darbe
Son Güncelleme :

23 Mart 2021 - 9:14

44 views

İtalyan güvenlik güçleri ve ABD Federal Soruşturma Bürosu  (FBI), İtalyan mafyası ve bağlantılı olduğu ABD’deki organize suç örgütlerine  yönelik ortak operasyon yaptı. 

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, İtalyan güvenlik güçleri ve  FBI ekipleri, İtalya’nın Palermo ve ABD’nin New York kentinde “Yeni bağlantı (New  connection)” adını verdikleri ortak operasyon düzenledi.

Operasyonun ve bu kapsamda yapılan teknik takibin, Sicilya Adası’nda  faaliyet gösteren mafya yapılanması Inzerillo ile New York’taki suç ailesi  Gambino arasındaki bağı ortaya koyduğu belirtildi.

Gözaltına alınanlar arasında Belediye Başkanı Gambino da var

Operasyonun İtalya ayağına 200’ü aşkın güvenlik görevlisi katılırken,  şu ana kadar 19 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Palermo vilayetine bağlı Torretta  kentinin Belediye Başkanı Salvatore Gambino’nun da yer aldığı, mafya  yapılanmalarına dışarıdan destek vermekle suçlandığı kaydedildi. Gözaltına alınan  diğer şüphelilerin “mafya üyesi olmak”, “haraç almak” ve “dolandırıcılıkla”  suçlandığı bildirildi.

Söz konusu operasyonun hedefinde olan mafya yapılanması Inzerillo’nun  Palermo’ya bağlı Passo di Rigano’da yeniden örgütlendiğinin düşünüldüğü ifade  edildi.

İtalya’da Inzerillo, 2017’de ölen mafya babası Salvatore (Toto) Riina  ve grubuyla 1980’li yıllarda mücadeleye girişmesi ve Riina’nın hışmına uğradıktan  sonra ABD’ye kaçmış olmasıyla biliniyor.