Yardım çağrısında bulunan Suriye’ye ABD’den yaptırım muafiyeti: Hayat kurtarmak için engellenmeyecek « Sıradaki Haber

21 Haziran 2024 - 19:59

Yardım çağrısında bulunan Suriye’ye ABD’den yaptırım muafiyeti: Hayat kurtarmak için engellenmeyecek

Kahramanmaraş merkezli korkunç depremlerin ardından Suriye’de de binlerce kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki arama kurtarma ekibi Beyaz Baretliler, yardım çağrısında bulunurken ABD yönetimi, Suriye’ye yönelik yardımlara izin vermek amacıyla 180 günlük yaptırım muafiyeti uygulayacağını açıkladı.

Yardım çağrısında bulunan Suriye’ye ABD’den yaptırım muafiyeti: Hayat kurtarmak için engellenmeyecek
Son Güncelleme :

10 Şubat 2023 - 13:12

349 views

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki korkunç depremler Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka illerinde de şiddetli hissedildi, 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki arama kurtarma ekibi Beyaz Baretliler, ekipmanda büyük eksiklikler olduğunu, ölümün her yerde olduğunu söyleyerek yardım çağrısında bulundu.

Yardım çağrısı üzerine ABD’den de Suriye’ye yaptırım muafiyeti geldi. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisince (OFAC) Suriye için deprem yardımıyla ilgili tüm işlemlere izin veren bir genel lisans yayımlandığı bildirildi. Açıklamada, söz konusu genel lisansla Suriye Yaptırımlar Yönetmeliği tarafından yasaklı olan deprem yardımı ile ilgili tüm işlemlere 180 gün boyunca muafiyet sağlanacağı aktarıldı.

”HAYAT KURTARICI YARDIMLAR ENGELLENMEMELİ”
ABD’nin yaptırım programlarının meşru insani yardımları hedef almadığı belirtilen açıklamada, sağlanan muafiyetin ABD’nin devam eden deprem krizinde Suriye halkını destekleme taahhüdünü yansıttığı bildirildi. Açıklamada, “Yaptırımların hafifletilmesi tek başına Esad rejiminin uzun süredir devam eden yapısal zorluklarını ve acımasız taktiklerini tersine çeviremezken bu felaketin ardından ihtiyaç duyulan hayat kurtarıcı yardımı engellememesini sağlayabilir.” ifadesi kullanıldı. Bakanlığın açıklamasında, Suriye’deki durumun izlenmeye devam edileceği kaydedildi.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, konuya ilişkin açıklamasında, yıkıcı depremlerin ardından yaşanan trajik yaşam kaybı ve yıkım nedeniyle Türkiye ile Suriye halkına başsağlığı dileğinde bulundu.
Adeyemo, “Uluslararası müttefikler ve insani yardım ortakları, etkilenenlere yardım etmek için seferber olurken, ABD’nin Suriye’deki yaptırımlarının Suriye halkının hayatlarını kurtarma çabalarını engellemeyeceğini açıkça belirtmek istiyorum.” ifadesini kullandı.​​​​​​​