Avustralya’da son 50 yılın en büyük afeti: 18 bin kişi tahliye edildi « Sıradaki Haber

20 Mayıs 2024 - 15:03

Avustralya’da son 50 yılın en büyük afeti: 18 bin kişi tahliye edildi

Yeni Güney Galler’de yaklaşık 18 bin kişi şiddetli sellerden tahliye edildi. Yağışların şiddetinin artması beklenirken ülkeyi fareler istila etti.

Avustralya’da son 50 yılın en büyük afeti: 18 bin kişi tahliye edildi
Son Güncelleme :

24 Mart 2021 - 12:16

57 views

Geçtiğimiz yıl aylarca söndürülemeyen binlerce hektarlık alanı küle çeviren yangınların ardından Avustralya bu kez sele teslim oldu.

Şiddetli sağanak yağış, Sidney çevresinde ve güneydoğu Queensland’da nehirlerin ve barajların taşmasına neden oldu.

8 milyonluk nüfusuyla en kalabalık eyalet Yeni Güney Galler’de 13 ayrı bölgeden 18 bin kişi tahliye edildi.

Başbakan Scott Morrison, “yarım yüzyılda bir yaşanır” denilen felakette tahliyede zorlananlar için yardım yapılacağını açıkladı.

METEOROLOJİDEN KÖTÜ HABER

Meteoroloji yetkilileri şiddetli yağışların süreceğini bildirdi. Yetkililer iki hava sisteminin çarpışabileceği ve çarşamba gününe kadar “yağmur ve fırtına patlaması” yaratabileceği uyarısını yaptı. 

Beklenen yağışlar 10 milyondan fazla insanı tehdit ediyor. Felakette ölüm olmamasının mucize olduğu belirtiliyor. Bölgede büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

Selden etkilenen bölgeler geçtiğimiz yıl 240 gün süren ve bir türlü söndürülemeyen orman yangınlarından etkilenmişti.

FARELER İSTİLA ETTİ

Avustralya selin yanısıra fare istilasıyla da uğraşıyor. Milyonlarca farenin kırsal kesimlere akın ettiği belirtiliyor. Farelerin tahıl ve mahsulü yok ettiğini belirten çiftçiler, yetkililerden çare bulunmasını talep ediyor.

Geçtiğimiz yıl kuraklık yaşanırken su tükettikleri için 5 bin yabani deveyi, helikopterlerden tüfeklerle öldüren Avustralya hükümetinin fareler konusunda nasıl bir yöntem izleyeceği merak ediliyor.