Adalet Bakanı Gül den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Aileyi ve toplumsal dokumuzu koruyoruz « Sıradaki Haber

16 Haziran 2024 - 14:57

Adalet Bakanı Gül den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Aileyi ve toplumsal dokumuzu koruyoruz

Adalet Bakanı Gül den  İstanbul Sözleşmesi  açıklaması: Aileyi ve toplumsal dokumuzu koruyoruz
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 13:48

29 views

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden, Resmi Gazete’de yayımlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile ayrıldı.

BAKAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Gül, uluslararası sözleşmelerin onayı ve yürürlüğe konulması usulünün hukukta açık olduğunu belirtti.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE KARARLIK TAMDIR”

Bakan Gül, “TBMM katılmayı onaylar, yürütme de bunu bir kararla yürürlüğe koyar. Yürürlüğün aynı şekilde durdurulması ve feshi, yürütmenin yetkisindedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımız tamdır. Mağdurlar hakkında adli süreçteki koruma halkasını her geçen gün daha da güçlendiriyoruz. Bizim için kadına yönelik şiddetle mücadele, bir insan hakları mücadelesidir. Bu anlayışla tüm kurumlarımızla birlikte insanımızın onurunu, aileyi ve toplumsal dokumuzu korumaya kararlılıkla devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Gül'den 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması: Aileyi ve toplumsal dokumuzu koruyoruz

Kaynak: Demirören Haber Ajansı