Yangının vurduğu Arakanlılara Türkiye’den Acil Yardım « Sıradaki Haber

15 Temmuz 2024 - 04:43

Yangının vurduğu Arakanlılara Türkiye’den Acil Yardım

Bangladeş’te Budist vahşetinden kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslüman mültecilerin kaldığı Cox Bazar’da bir kampta çıkan yangın, yüzlerce kişiyi bir kez daha sokakta bıraktı

Yangının vurduğu Arakanlılara Türkiye’den Acil Yardım
Son Güncelleme :

24 Mart 2021 - 12:05

91 views

,Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamada, Bangladeş’te 3 bin 500 Arakanlı Müslümanın kaldığı Cox Bazar’da, Nayapara mülteci kampında çıkan yangının, iki saat süren söndürme çalışmalarının ardından kontrol altına alındığı bildirildi.

Binlerce çadır ve barınak kül oldu. Hayatını kaybeden ve kendilerinden haber alınamayan Arakanlılar var. Büyük yangın felaketini haber alan Türk sivil yardım kuruluşları bölge için hemen harekete geçti.

DENİZ FENERİ’NDEN ACİL YARDIM HAREKETİ

Yangın felaketinden zarar gören mağdurlar için öncelikle barınma, gıda, giyim, hijyen başta olmak üzere çeşitli yardımlar dağıtacak.

Deniz Feneri Arakan Dış İlişkiler Koordinatörü Yavuz İnan yaptığı açıklamada; “Zaten zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veren Rohingyalı Müslümanların maruz kaldığı yangın felaketine duyarsız kalmamız söz konusu olamazdı. Bütün gücümüzle ekiplerimiz o bölgede insani yardıma başlamıştır” dedi.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budist rahipler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM verilerine göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 1,2 milyonu aştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleri ile yüzlerce köyün yok edildiğini açık bir şekilde dünyaya kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti  “soykırım” olarak adlandırıyor.