Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu tatlı su kurnazlığı yapıyor! « Sıradaki Haber

21 Haziran 2024 - 20:01

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu tatlı su kurnazlığı yapıyor!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile kendi partisini kuran Muharrem İnce arasında yaşanan ‘Fermuar’ atışmasını köşesine taşıdı.

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu tatlı su kurnazlığı yapıyor!
Son Güncelleme :

24 Mart 2021 - 12:26

62 views

Abdülkadir Selvi’nin yazısından ilgili kısım şöyle;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li kadın milletvekillerinin alkışları arasında “Bu teklife birinci imzayı atmaktan son derece mutluyum” diyerek imzasını attı. Teklif, seçimlerde yüzde 50 kadın kotasının getirilmesini öngörüyor. Fermuar sistemine göre bir erkek, bir kadın aday gösterilecek. Ama bunun önce Meclis’te kabul edilip yasalaşması gerekiyor.

İNCE’NİN TEPKİSİ

Kılıçdaroğlu’na tepki beklemediği yerden geldi. Kendi partisini kurmak üzere CHP’den ayrılan Muharrem İnce, “Benim partimin tüzüğünde yüzde 50 kadın kotası yazıyor. Müracaat olması halinde seçimlerde adaylar yüzde 50 kotasına uygun olarak, fermuar yöntemi benim tüzüğümde var” dedi.

Muharrem İnce’ye, “Siz daha partiyi kurmadan fermuar yönteminin sizin tüzüğünüzde yer aldığı nereden bilinecek” diye itirazım oldu. Ama parti kuracağını ilan ettiği basın toplantısı başta olmak üzere çıktığı her yayında, “Kadın-erkek konusunda fermuar yöntemi uygulayacağız” dediğini aktardı. Araştırdım, Muharrem İnce haklı çıktı.

Ama kadınların siyasi yaşamda daha etkin bir şekilde yer alması açısından yararlı bir öneri.

CHP’NİN TÜZÜĞÜNDEKİNİ UYGULAMIYOR

Bu kez itiraz Muharrem İnce’den geldi.

“Kılıçdaroğlu tatlı su kurnazlığı yapıyor. Bunu yasa olarak Meclis’ten çıkarma imkânı yok. ‘Ben önerdim, AKP kabul etmedi’ diyecek. Sen samimiysen tüzüğünde değişiklik yap. Uygula. Ona bir engel yok. Hem bizim tüzüğümüzdeki fermuar yöntemiyle olursa kadınlar kotayı doldurmak için seçilmeyecek yerlere yazılmaz. Bir erkek, bir kadın aday yazılır” diye konuştu.

Muharrem İnce, kadın kotası üzerinden Kılıçdaroğlu’na bir de taş attı. “CHP’nin tüzüğünde yüzde 33 kadın kotası var. Ama seçimlerde uygulanmadı. Yüzde 14.3’te kaldı. Sen önce tüzüğündeki kotayı uygula” dedi.

Hürriyet