Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında kırmızı hat anlaşması « Sıradaki Haber

23 Şubat 2024 - 04:44

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında kırmızı hat anlaşması

Türkiye ile Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki krizi çözmek için 2016 yılında sonlandırılan istikşafi görüşmeleri tekrar başlatmıştı. 61. turu İstanbul’da 62. turu ise geçtiğimiz hafta Atina’da yapılan görüşmeler sonunda anlaşmaya varıldı. Atina ve Ankara, iki ülke ordusunun harekat daireleri arasında

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında kırmızı hat anlaşması
Son Güncelleme :

24 Mart 2021 - 12:18

95 views

Türkiye ile Yunanistan, NATO’nun, Doğu Akdeniz’deki “Oruç Reis” krizinden sonra oluşturduğu Ayrıştırma Usulleri Mekanizması çerçevesinde önemli bir mutabakata vardı. Yunan To Vima gazetesine göre iki ülke silahlı kuvvetlerinin harekât daireleri arasında “kırmızı telefon” olarak bilinen direkt iletişim hattı kurulmasında anlaşmaya varıldı. Mutabakatın 2 hafta önce NATO’da sağlandığını belirten To Vima, söz konusu doğrudan iletişim hattının 24 saat açık tutulacağını aktardı.

Böylelikle olası kriz durumunda çözüme daha rahat kavuşulmasının ve sağlıklı iletişimin önü açılmış olunurken, sahada iki ülke askerinin karşı karşıya gelmesinin önüne geçilmiş olundu.

YUNAN BAKAN NATO’YA DİREKT İLETİŞİMİ BİLDİRDİ

Atina Haber Ajansı (ANA) ise, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın geçen cuma günü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesinde, harekat dairelerine direkt iletişim hattı konusunu da görüştüklerini belirtti. ANA haberinde, “Görüşmede iki ülkenin vardıkları mutabakat gündeme geldi. Stoltenberg harekat daireleri arasındaki direkt iletişim hattı sayesinde muhtemel gerginliklerin giderilmesinin mümkün olacağına ilişkin inancını dile getirdi” dedi.

YUNANİSTAN BAŞBAKANINDAN TÜRKİYE-AB AÇIKLAMASI

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusunun artık Türkiye-AB ilişkilerinden geçtiğini, bunun da ülkesinin dış politikasının bir başarısı olduğunu ifade etti. Miçotakis, To Vima’ya verdiği demeçte “Coğrafya, Türkiye ile birlikte ve olabildiğince en iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamamıza karar verdi. Türk-Yunan ilişkilerinin Türkiye-AB ilişkilerinden geçtiği bir çerçeve oluşturduk” dedi.