Aşk Ve Sanat « Sıradaki Haber

24 Şubat 2024 - 15:13

Dünya Değişim Akademisi'nde Uzman Düzce Üniversitesinde Geleneksel Türk El Sanatları okudu

Şirvan YÜCEL

Aşk Ve Sanat

Sanat İç dünyanın dışa vurumudur, sanata aşk eklenince sanat aşkın içinde erir ve muazzam eserlerin çıkmasına neden olur çünkü aşık olan kişi bir şeyler yaratmak, hediye etmek, aşık olduğu kişiye sürpriz yapmak ister.

Aşk Ve Sanat
Son Güncelleme :

23 Mayıs 2021 - 12:55

307 views

Aşık insan sadece üretmek ve yaratmak ister, onun içinde bitmek bilmeyen bir potansiyel uyanmıştır karşıdaki kişi onun uyuyan yaratıcı sanatsal tarafını tetiklemiştir bence aşkı en iyi sanat anlatır, sanatı da en iyi aşk; bütün bestelerin, dansların, resimlerin şiirlerin vs. Hepsi aşk kökenlidir Salvador Dali nin Galaya olan tutkulu aşkı yüzünden bütün çalışmalarında Gala dan bahsediyor. Beethoven’in Ölümsüz Aşk eseri yine içinde fırtınaların koptuğu bir anda ortaya çıkmıştır.

Aşk ve sanat insan hayatında çok önemli bir yer tutar insan âşık olduğunda etrafa faklı gözlerle bakar heryer de aşkın dansını, şiirini, resmini ve bestesini görür ve bunu herkese özelliklede âşık olduğu kişiye yaşatır hissettirir, sanat öyle bilinmeyenden birden geliverir ve aşkla sanatla harmanlanır. Sanatçılar içli, duygusal, hassas, naif dir. Her şeyi çok daha derinlerde yaşar ve sıradan hislerden uzak daha derin hisseder özümserler bu duygu durumlarını bütün sanatçıların eserlerinde görebilir, duyabilir, hissedebilirsiniz her bir eserde yaşanmışlık vardır. Boş şeyler üretmez sanatçılar, eserlerinin özüne iner ve bu iç selliği eserine yansıtır aslında o yaşarken sanat eseri çıkmıştır bile sadece geriye objeye aktarmak kalır.
Dünya Değişim Akademisi’ndeki Değişim Uzmanı da aşk ile ilgili şu bilgileri vermiştir. ”Mantık merkezli insanlar için aşk bir cehennemdir sezgi merkezli insanlar için ise aşk bir cennettir. Kalp aşkla dolup taşınca yeni dünyalar keşfedilir. Bu dünyalarda yöntem denilen şey geçersizdir. Aşk şiirseldir. O yüzden düz yazıyla açıklanamaz fakat şiirler de onu açıklamaktan acizdir. Aşkın gizemini açıklamak için çok şey söylenebilir, fakat bu gizemi yaşayana kadar tüm sözler anlamsızdır.

Aşk gizemini yaşamaya başladığında sözler ve gözler anlam kazanmaya başlar. Aslında sözler fazla işe yaramaz ama aşk gizemine dalmak için ipuçları verebilir, onlar işe yarar. Onları takip ederek aşk gizeminin içine dalabilirsin ve onu yaşayabilirsin”
”Eğer herhangi bir şeye inanma ihtiyacın varsa, aşka inan çünkü insanoğlunu yalnızca aşk kurtarabilir.”
Aşkınızı Beklentisiz Yaşamanız ve Sanata Aktarmanız Dileğimle
Sanat ve Aşk ile Kalın!