30 yıl sonra Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı, Pekin’den sert tepki ve misilleme « Sıradaki Haber

23 Mayıs 2024 - 02:24

30 yıl sonra Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı, Pekin’den sert tepki ve misilleme

Avrupa Birliği (AB), Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’e yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırımların hangi kişi ya da kurumlara yönelik olacağı daha sonra açıklanacak. Söz konusu adım, 1989’daki Tiananmen Katliamı’ndan bu yana Brüksel’in Çin’e uygulayacağı ilk yaptırım olacak. Pekin ise, AB’nin kararına misillemeyle cevap verirken,

30 yıl sonra Çin’e Doğu Türkistan yaptırımı, Pekin’den sert tepki ve misilleme
Son Güncelleme :

24 Mart 2021 - 12:15

57 views

Avrupa Birliği (AB), Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’e yaptırım uygulanması kararı aldı.

30 YIL SONRA BİR İLK

Söz konusu adım, 1989’daki Tiananmen Katliamı’ndan bu yana Brüksel’in Çin’e uygulayacağı ilk yaptırım olacak.

Tiananmen Katliamı'ndan bire kare

İÇERİĞİ DAHA SONRA AÇIKLANACAK

Yaptırımların hangi kişi ya da kurumlara yönelik olacağı kısa süre içerisinde açıklanacak. Genelde yaptırım kapsamında, bu kişilerin AB’ye seyahat etmesi engelleniyor ve AB’deki mal varlıkları donduruluyor.

ÇİN DIŞİŞLERİNDEN KARARA TEPKİ: İÇİŞLERİMİZE KARIŞMAYIN

Yaptırım kararının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, karara tepki gösterildi. AB’ye “ciddi hatanızdan dönün” dönme çağrısı yapılan açıklamada, “Çin’in içişlerine karışmayın” ifadeleri kullanıldı.

PEKİN’DEN MİSİLLEME

Çin de AB’nin yaptırımlarına karşılık verdi. Aralarında akademisyen ve parlamenter toplam 10 kişi ve 4 kurum yaptırım listesine alındı.

AB BU YAPTIRIMA HAZIRLANIYORDU

Pekin yönetimi, geçen hafta Avrupa Birliği’ni yaptırım kararı almadan önce “iki defa düşünmesi” konusunda uyarmış, bu uyarı ise AB çevrelerinde rahatsızlıkla karşılanmıştı.

Çin’in Avrupa Birliği Büyükelçisi Zhang Ming de, “Bazıları karşılaşmada (tartışmada) ısrar ederse, biz geri adım atmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.